Sadakatsiz Kore Versiyonu The World of The Married Dizisi Karşılaştırması

Bildiğiniz üzere Cansu Dere ve Caner Cindoruk‘un başrollerinde olduğu Sadakatsiz dizisi şu sıralar ülkemizde baya ilgi görüyor. Sadakatsiz dizisinin bir kaç bölümünü izledikten ve bazı yorumları okuduktan sonra kore versiyonu hakkında bir şeyler karalamak görevimizdir dedik. Neden mi? Çünkü Sadakatsiz dizisi ülkemizde her zaman yaşandığı üzere özgün bir senaryo değil. Dizi, 2015 yılında BBC one kanalında yayınlanan Doctor Foster isimli yabancı dizi ve 2020 yılında Kore’de Jtbs kanalında yayınlanan The World of The Married dizisinden uyarlamadır. Yayınlanma tarihlerinden de anladığımız kadarıyla Kore versiyonu da Doctor Foster dizisinden uyarlama. Lakin Doctor Foster isimli diziyi hiç izlemediğimiz için karşılaştırmayı severek izlediğimiz The World of the Married dizisi ile yapacağız.

The World of the Married Nam-ı Diğer Sadakatsiz Dizisinin Konusu

The World of the Married, kasvetli havasına rağmen bizi içine çeken senaryosu ve oyuncuları sayesinde son bölümü Güney Kore‘de yayınlandığında kablolu kanal reyting tarihinin en yüksek reytingini almıştır. En önemlisi de dizi bu reytingi hak etmiş bir dizidir. Konusuna gelecek olursak;

Başrol karakterimiz Ji Sun Woo (Kim Hee Ae – Türkiye de Cansu Dere canlandırmaktadır.) yerel bir hastanede yönetici pozisyonuna sahip olan gururlu ve popüler bir aile doktorudur. Kocası Lee Tae Oh (Park Hae Joon – Türkiye de Caner Cindoruk canlandırmaktadır.) ve oğlu ile mükemmel bir ailesi vardır. Ancak sırlar ve yalanlar bir bir ortaya çıktığında Ji Sun Woo evliliğinin bir yalandan ibaret olduğunu anlamıştır.

Ji Sun Woo, kocasının 24 yaşındaki genç bir kız olan Yeo Da Kyung (Han So Hee) ile ilişkisi olduğunu öğrenir. En yakın arkadaşı ve hatta komşularının da bu ilişkiyi bildiğini keşfettiğinde ise yıkılır. Üstüne üstlük kocasının bir de o kadını hamile bıraktığını öğrendiğindeyse intikam alma hırsıyla yanıp tutuşur.

Dizinin Kore versiyonunda acı çeken ve asla affetmeyen eş rolünü oynayan Kim Hee Ae, rolünü büyük bir inançla sergilemiş. Öyle ki dizinin bazı sahnelerinde o kadar gerçekçi rol yapmıştır ki kanımız çekilmiştir. O derece mükemmel bir oyuncu kendisi.

sadakatsiz kore versiyonu

Gelelim Cansu Dere ve Caner Cindoruk‘un başrolde olduğu uyarlama yerli dizimize. Şunu belirtelim ki Sadakatsiz dizisi şuan Kore versiyonu ile hemen hemen aynı senaryoyu takip ediyor. Bu yönden takdir edebiliriz. Çünkü uyarlama olan bir çok dizinin sonradan orjinal versiyonundan tamamen farklı yerlere nasıl gittiğine bir çok kez şahit olduk. Ama Sadakatsiz dizisi de henüz yolun başında olduğu için bir şeyler söylememek lazım. Bilindiği gibi Türk dizileri Kore Dizileri gibi 16 bölümcük sürmüyor ne yazık ki. Doğal olarak bizim yerli dizilerimizde sündürüle sündürüle ne hallere geliyor biliyoruz. Umarız sadakatsiz dizisinin de başına öyle bir şey gelmez.

sadakatsiz kore versiyonu

Sadakatsiz dizisi Kore versiyonu The World of tha Married da ki ayan beyan gösterilen şiddet sahnelerinin ise bizim ülkemizde nasıl gösterileceğini merakla bekliyoruz. Gerçi rütük gibi bir faktörümüz olduğu için ne kadarını ekrana yansıtırlar orasından emin değiliz.

Başrol Oyuncuların Karşılaştırmaları

İlk önce dizinin başrolleri Cansu Dere ve Kim Hee Ae arasında bir karşılaştırma yapacağız. Kim Hee Ae‘nin ne kadar mükemmel bir oyuncu olduğunu diziyi izleyenler elbette biliyordur. Duygu geçişlerini oynadığı karaktere nasıl aktaracağını çok iyi bilen bir oyuncudur. Cansu Dere ise Ezel dizisinden sonra büyük bir sıçrama yaşamış ve oyunculuğunu geliştirerek bu zamana kadar gelmiştir. Sadakatsiz dizisinde ki performansı ise Kore Medya ailesi olarak bizden tam puan aldı ne yalan söyleyelim. Ezel dizisinde ki oyunculuktan anlamayan kadın gitmiş yerine oyunculuğu ile bizi mest eden bir kadın gelmiş. Bizce her iki versiyonda ki kadın başroller diziye tam olmuş.

Erkek başrol oyuncumuza gelecek olursak bizim versiyonumuzda ki Caner Cindoruk‘un oyunculuğuna diyecek hiç bir lafımız yok. Karakteri o kadar güzel yansıtmış ki Kore versiyonunda ki başrolümüz Park Hae Joon‘dan bile daha iyi karakteri yansıtmış. Öyle yansıtmış ki her izlediğimizde kendisine resmen kin doluyoruz. Park Hae Joon‘u ise ilk büyük başrolü olduğundan mıdır bilemiyoruz biraz donuk bulduk. Oyunculuğunun gelişmesi gerek diye düşünüyoruz.

Sadakatsiz Kore VersiyonuYan Karakter Karşılaştırmaları

Yan Karakterlerde ise bizim versiyonumuz olan Sadakatsizi biraz zayıf bulduk. Zira Kore versiyonunda ki yan karakterler gerçekten de dizide mükemmel bir iş sergilemişler. Özellikle başrolümüzün komşusunu canlandıran Yeliz Kuvancının karakterinin Kore versiyonu ile uzaktan yakından alakası yok. Keşke biraz daha naif bir karaktere bürünse Yeliz Hanım değil mi?

Caner Cindoruk ile ilişki yaşayan genç kadın rolünde ki Melis Sezen ise Kore versiyonundan farklı olarak biraz daha dişli bir karakter olmuş. Zira Kore versiyonunda aynı karakteri canlandıran Han So Hee biraz daha ağır bir kadındı. Ama yine de genç metres olarak iki oyuncuda iyi iş çıkarıyor. Orasını kabul ediyoruz.

Ayrıca değinmeden geçmeyelim. Dizide hamile sevgilisini sürekli döven bir karakterimiz daha bulunmaktadır bildiğiniz gibi. Kore versiyonunda bu karakteri canlandıran Lee Hak Joo o kadar mükemmel bir oyunculuk sergilemişti ki bazı zamanlar başrol oyunculardan bile çok övgü almıştı. Ancak Sadakatsiz de aynı rolü canlandıran Emir Tarık Tekin hiç olmamış. Aynı şekilde sevgilisini canlandıran Nazlı Bulum da hiç olmamış. Dizi için önemli olan bu iki karakteri neden bu kadar özenmeden seçtiler anlayamadık doğrusu.

Uzun lafın kısası Sadakatsiz dizisi, Kore versiyonu ile şuan için aynı senaryoyu takip ettiği için bizden tam not aldı. Umarız gelecek bölümlerde yada sezonlarda da bu tutarlığı devam eder. Gerçi yıllarca süren ve bir bölümü 3 saate yakın olan dizilerimizi düşününce senaryonun bir yerlerde tıkanıp değişikliklere uğrayacağı bilinen bir gerçek. Oyuncularımıza Allah sabır versin diyoruz ve yazımızı burada sonlandırıyoruz.

missy

Kendi halinde geçinip giden nev'i şahsına munhasır

Bir Cevap Yazın