Record of Youth Dizisi İnceleme & Yorumu

Park Bo Gum ve Park So Dam ‘ın başrolde olduğu Record of Youth kore dizi yorumu ile sizlerleyiz. Dizi, K-drama klişelerinden biraz farklı olarak ünlüler dünyasının ne kadar zor olduğunu, ünlü olup hayallerine kavuşmak için bir çok zorluğu aşmak gerektiğini ve en önemlisi aile desteğinin ne derece önemli olduğunu vurguluyor.

Park Bo GumLove in the Moonlight ) ve Park So Dam‘ın ( Parasite )  başrolde olduğu Netflix ortak yapımı olan Kore dizisi Record of Youth , iyi reytingleri ile izleyiciden tam not aldığını da gösterdi. Dizi konusu ve işleyişi bakımından Koremedya ailesi olarak bizden de tam not aldı. Öyle ki diziyi izlerken kimi zaman Kore’de gerçek hayatta da yaşandığını bildiğimiz sosyal baskılar, kuşaklar arasındaki çatışma, ünlüler dünyasında ki çekişme, yolsuzluk ve kıdemliler tarafından görülen kötü muamele gibi bir çok şeyi hiç acımadan vurgulamış. Yani anlayacağınız Record of Youth dizisi , diğer birçok Kore dizisinde olduğu gibi, ilişkilerin çiçek açmasına odaklanan klişe bir drama olmak yerine, birçok insanın kendi hayatı ile ilişkilendirebileceği ciddi sorunları ele alıyor.

Record of Youth Dizisinin Konusu

Park Bo Gum

Record of Youth dizisinin konusuna da sizler için değinelim. Dizi, eğlence endüstrisindeki benzer zor durumları aşan iki karaktere odaklanıyor. Hye Jun (Park Bo Gum) fakir bir ailesi olan ve aktör olmayı isteyen bir modeldir. Düzenli olarak modellik yapmak ve filmlerde dizilerde başrol olma hayallerini gerçekleştirmek için çalışan Hye Jun, hem rekabetçi bir sektörle hem de eğlence sektöründe başarılı olamayacağına inanan aile üyeleriyle(dedesi ve annesi hariç) baş etmektedir. Bir yandan da ailesine yük olmamak için part-time işlerde çalışıp geçinmektedir.

Jeong Ha (Park So Dam) ise eğlence endüstrisinin perde arkasında çalışan bir makyaj sanatçısıdır. Müşterilerin bir çoğunun ünlü ve zengin kişiler olduğu bir güzellik salonunda çalışmaktadır. Bir yandan da makyaj ve kişisel bakım ile ilgili olan YouTube kanalını yönetmektedir. Bağımsız bir hayat yaşamak isteyen Jeong Ha‘nın aşık olmak yada evlenmek gibi süslü hayalleri yoktur. İş yerinde ki kıdemlisi tarafından sık sık hor görüldüğü halde boyun eğmemekte kararlı bir kişiliği olduğu için sabretmektedir. 

Hye Jun ve Jeong Ha‘nın yolları ise bir defilede kesişir. Aslında Jeong Ha, sosyal medyada popüler bir model olduğu için Hye Jun‘un hayranıdır. Defilede Hye Jun‘un makyajını yaptıktan sonra tanışırlar ve zamanla arkadaş olurlar. Record of Youth dizisi başlangıçta Hye Jun ve Jeong Ha arasındaki etkileşime odaklanıyor olsa da dizi ilerledikçe anlıyoruz ki senaryo bundan ibaret değil.

Eğlence Endüstrisinde Sömürü ve Kıdemliler Tarafından Aşağılanma

Hye Jun ve Jeong Ha‘nın dizide ki deneyimleri, eğlence endüstrisinin çalışanlarını nasıl sömürdüğünü vurguluyor. Jeong Ha‘nın eğitmeni becerilerini bir tehdit olarak gördüğü için onu hedef olarak alırken, Hye Jun‘un ajansı da maaşını zamanında ödemeyi reddedip geleceği için hiçbir yaptırımda bulunmuyor. Maalesef Kore eğlence sektöründe sık sık yaşanılan durumlardan biri de budur. Bizler dizilerde hep el bebek gül bebek oyuncular görüyoruz,. Ama o çok sevdiğimiz oyuncuların ne zorluklarla buralara geldiğini gerçekten Allah bilir. Yani sanıldığı gibi Kore de ünlü olduğun zaman hayatın kolaylaşmıyor aksine daha farklı bir çok zorluk yaşıyorlar. Dizinin en sevdiğimiz yanı ise bu kötü muamele ve baskı karşısında, hem Jeong Ha hem de Hye Jun alçakgönüllü ve dirençli olmaya devam ediyor. Hayatın onları içine soktuğu adaletsiz durum düşünüldüğünde ise bu durum gerçekten takdire şayan!

Nesiller Arasında ki Anlaşmazlıklar

Record of Youth , özellikle Hye Jun‘un oyuncu olmasını onaylamayan ailesiyle yaşadığı deneyimler aracılığıyla yeni nesil gençler ile ebeveynleri arasındaki kuşak uçurumunu etkili bir şekilde gözler önüne seriyor. 

Hye Jun‘un ailesi geleneksel ve muhafazakar; daima prestijli bir üniversiteden mezun olmanın önemini vurgulayıp Hye Jun‘un daha geleneksel bir kariyer yolunu takip etmesini diliyorlar. Özellikle Hye Jun‘un babası, model ve oyuncu olma hayali ile hayatını boşa harcadığını söylemektedir. Fakat Hye Jun hayallerinden asla vazgeçmemiştir.

Record of Youth aynı zamanda genç neslin, farklı koşullarda ve farklı ideallerle – özellikle geleneksel ailelerinden nasıl farklı bakış açılarına sahip olduğunu gösteriyor. Bu yüzdendir diziyi izleyen genç kesim daha iyi bir yaşam için tutkusunun peşinden koşmaya çalışan Hye Jun‘un karşılaştığı zorluklarla empati kurabilir. Bu yüzdendir belki de dizinin bu kadar çok sevilip reytinglerinin iyi olmasının sebebi. 

Record of Youth , iki ana karakterin karşılaştığı haksız muameleye ve toplumsal baskılara odaklanarak, gençlerin kesinlikle bağ kurabileceği dramatik ve ilgi çekici bir hikayeyi bünyesinde barındırıyor. Daha çok popüler olması için bazı ailelerin çocukları için sosyal medya takipçisi satın aldığını bile gördüğümüz dizide bir çok renkli karakterin yaşamlarına göz atıyoruz. Hye Jun‘un ailesi, arkadaşları, aşk hayatı ve hayallerini gerçekleştirme yolunda ki inancı ile dizi sizi kendine öyle bir bağlıyor ki bölümleri sıkılmadan izliyorsunuz.

Dizi Netflix Türkiye‘de de yayınlandığı için izlememek için bir sebep yok değil mi? Yani anlayacağınız dizi izlemeye değer. Bizce hiç vakit kaybetmeyin ve şimdiye kadar izlemediyseniz ilk bölümü açın ve izleyin! İzlemeniz için bir sebep daha gerekirse şunu söyleyelim: “Dizinin başrolünde Park Bo Gum oynuyor!”

Daha ne diyelim değil mi? Sağlıcakla kalın.

missy

Kendi halinde geçinip giden nev'i şahsına munhasır

Bir Cevap Yazın