BLACKPINK ‘in “Lovesick Girls” Klibi Sağlık Çalışanlarını Harekete Geçirdi!

BLACKPINK ‘in ” Lovesick Girls ” müzik videosunda ki hemşire tasviri, gerçeği yansıtmadığı ve cinsel bir obje olarak hemşireleri aşağıladığı gerekçesiyle sağlık çalışanlarını harekete geçirdi.

5 Ekim günü Kore Sağlık ve Tıp Çalışanları Sendikası, “Lovesick Girls” müzik videosunda bulunan hemşire tasvirinin hemşirelerle ilgili çarpıtılmış klişelere katkıda bulunduğuna dair görüşlerini açıkladı ve YG Entertainment’tan klip için uygun önlemleri almasını istedi.

Kore Sağlık ve Tıp Çalışanları Sendikasının tam açıklaması aşağıdadır:

YG Entertainment şirketine bağlı BLACKPINK ‘in 2 Ekim’de yayınlanan “Lovesick Girls” müzik videosunda üyelerden biri hemşire kıyafeti giymişti. Giydiği dar ve kısa elbise ile topuklu ayakkabılar gerçek bir hemşire üniformasından tamamen farklıdır. Kıyafet ve tasvir, tipik cinsel stereotipi doğrudan taklit eder ve basit bir “kostüm” olarak mazur görür. Hemşireler profesyonel sağlık çalışanı olsalar da kadın oldukları için profesyonellikleri hakkında şüphelerini ifade eden cinsel nesneleştirmeye ve aşağılayıcı tasvirlere maruz kalmışlardır. Hemşireler bunu değiştirmek için uzun süredir mücadele ediyor ve 2020’de kadın hakları tartışması her zamankinden daha aktif hale gelmiştir. YG Entertainment, BLACKPINK ‘in müzik videosunda bir hemşirenin imajını cinsel olarak nesneleştirdi. Müzik videosu, yayınlanmasından bu yana üç günde neredeyse 100 milyon kez görüntülendi.

Medyadakiler gerçeği yansıtmamaktadır. Hemşirelerimiz COVID-19 yüzünden yedi gün yirmi dört saat aralıksız savaşıyor ve vatandaşların güvenliği için kendi hayatlarını riske atmaktadırlar. Hemşirelere saygı duyanlar da var elbette ama “hey” ya da “genç bayan” diyerek streslerini atanlar ya da güçlerini onlar üzerinde uygulayanlar da var ne yazık ki. Ayrıca hemşireler cinsel istismara en sık maruz kalan sağlık çalışanlarıdır. Medya çarpık bir hemşire imajı göstermeye devam ederse, bunun gibi durumlar daha da kötüye gidecektir.

Müzik videosu ortaya çıktıktan sonra sosyal medyada # NursesAreNotCostumes, #Stop_Sexualizing_Nurses ve #nurse_is_profession gibi hashtag’ler ortaya çıktı. Kadınların erkeklere oranının daha yüksek olduğu mesleklerin cinsel nesneleştirilmesi, bunu çevrim içi bir alandaki azınlığın sesi olarak düşünenler uzun zamandır devam ediyor.

Kore Sağlık ve Tıp İşçileri Sendikası, kadınların ve hemşirelerin cinsel nesneleştirilmesine kesinlikle karşı çıkıyor. BLACKPINK ‘in yeni şarkısı dünya listelerinde üst sıralarda yer aldığından, YG Entertainment’ i popülaritesine uyacak bir şekilde önlemler almaya davet ediyoruz.

Bir gün sonra YG Entertainment şu açıklamayı yaptı:

Blackpink’in Klibi Hakkında Yg Entertaintment’in Açıklaması

Öncelikle her zaman hasta yanında kalan ve cephede savaşan hemşirelere derin saygımızı ifade ediyoruz.

“Lovesick Girls” klibi, incindiğimizde bile aşkı bulmaya devam etmemiz gerekip gerekmediği sorusunu gündeme getirirken, umut verici bir mesaj da iletiyor.

“Lovesick Girls” müzik videosunda hemşire ve hastayla olan sahne, “Sevdiğimde hiçbir doktor yardım edemez” sözlerini yansıtıyor.

Bu tasvirin art niyetli bir amacı kesinlikle yoktu. Çarpıtılmış görüşlerden bizde endişe duyuyoruz.

Müzik videolarını bağımsız bir sanat türü olarak düşünmenizi rica ediyoruz ve her sahnenin müziği ifade etmekten başka bir niyeti olmadığını anlayabilirseniz çok seviniriz.

Yapım ekibi şu anda sahnenin düzenlenmesi gerekip gerekmediğini tartışıyor.

Blackpink’in Lovesick Girls klibini aşağından izleyebilirsiniz!

Kaynak ( ) ( )

missy

Kendi halinde geçinip giden nev'i şahsına munhasır

Bir Cevap Yazın