The King: Ethernal Monarch Reytingleri Neden Hayal Kırıklığı Oldu?

The King: Ethernal Monarch bu yılın en çok beklenen kore dizilerinden biriydi. Kore halkının bir çoğu ve bizler gibi kore dizi hayranı olan herkes dört gözle yayınlanacağı zamanı bekledi. Bu kadar çok beklediler çünkü dizinin senaristi reyting rekoru kırmış olan bir çok dizinin senaristi Kim Eun Sook ‘du. Kim Eun Sook kim mi? Resimlerde gördüğünüz sırasıyla Secret Garden (SBS, 2010), A Gentleman’s Dignity (SBS, 2012), Heirs (SBS, 2013), Descendants of the Sun (KBS2, 2016), Goblin (tvN, 2016), Mr. Sunshine (tvN, 2018) isimli ünlü dizilerin yazarı kendisi.

Kim Eun Sook Dramas

Yazarın kendisinden bahsedince anlamayanlar resimleri görünce direk anlamışlardır. Evet bu diziler Kore de reyting rekoru kırmış, birçok ödülü silip süpürmüş hatta bizde dahil bir çok ülkede çok sevilmiş dizilerdir. Bu dizileri izleyip beğenmeyen çok fazla insan yoktur. Buna bende dahil. Bu yüzdendir ki The King: Ethernal Monarch için de beklenti bir hayli büyüktü. Lee Min Ho‘nun askerden geldikten sonra ki ilk dizisi olması da bir artıydı. Kadrosu, yönetmeni, senaristi her şeyi ile dört dörtlük bir diziydi. Dizi ilk bölümde çok yüksek olmasa da başlangıç için oldukça iyi bir reyting almıştı. Fakat aşağıda ki tabloda da görüldüğü üzere ilk bölümde aldığı reytinge ulaşamamıştı bile.

The King Ethernal Monarch Rating

Gelin “Neden Kim Eun Seok gibi bir yazarın yazdığı The King: Ethernal Monarch dizisi bu şekilde bir izlenme almış olabilir?” sorusuna yanıt bulalım.

Dizide Kim, Ne Zaman ve Nerede Aşık Oldu?

Bu soruyu açıklamak için öncelikle The King: Ethernal Monarch ‘ın ilk bölümüne hafifçe deyinmek gerekiyor. Lee Gon’u çocuk yaştayken ölümden biri kurtarıyor. Kurtaran kişi, üzerinde 2019 yılına ait (yani gelecek zamana ait)  Jeong Tae Eeul isimli bir polisin fotoğrafının olduğu bir kimlik düşürüyor. Lee Gon da senelerce bu kişiyi araştırıyor. Lee Gon mu kim? Lee Min Ho‘nun canlandırdığı Kore Krallığı’nın kralı kendisi. Daha sonra Lee Gon ormanda altında Maksimus isimli beyaz atıyla bir geçitten geçerek paralel evrenler arası bir yolculuk yapıyor. Kendini Kore Krallığı’ndan tamamen farklı olan Kore Cumhuriyeti’nde buluyor.

Etrafına şöyle bir bakıp paralel evrenler arası yolculuk yaptığını hemencecik anlayıp hiç bir şaşkınlık emaresi göstermemesi yetmiyor bir de nasıl bir tesadüfse yada kader mi demek gerekir bilemedim. Karşısında senelerce merak ettiği Jeong Tae Eeul’u buluveriyor. Oda yetmiyor aşkından ölüyormuş gibi koşuyor ve kıza sarılıyor. “Tamam yıllardır merak ettin de ne ara aşık oldun yav?” demeden edemiyorsunuz. Keza Kim Go Eun‘un oynadığı karakter de aynı şekilde. Kore Krallığının gerçekten var olduğuna inandıktan sonra “Aaaa doğru söylemiş gerçekten de paralel evrenler var. Bu adam dediği gibi kralmış. En iyisi ben aşık olayım.” demiş gibi oldu dizide.

Lee Min Ho Kim Go Eun
Konunun İşleniş Biçimi

Dizinin ilk 9 bölümünü izlemiş henüz final yapmamış biri olarak 9 bölüm boyunca düşündüğüm şeylerden biri şuan Kore Cumhuriyeti’nde miyiz yoksa Kore Krallığı mı? Tamam diziye gizem katmak için bu şekilde yazılmış diyeceksiniz fakat bir süre sonra o kadar çok yordu ki bu geçişler beni dizinin konusuna karşı ilgim yavaş yavaş azalmaya başladı.

Kim Go Eun ‘un Oyunculuğu

Kendisini Goblin‘de çok tatlı bulmuştum. Hatta Gong Yoo ile yaş farkları falan umursamamıştım. Öyle benimsemiş ve sevmiştim kendisini anlayacağınız. Ancak bu dizide o kadar itici geldi ki anlatamam. Belki yazılan karakterle alakalıdır bilemiyorum ancak izlerken bir türlü ısınamadım kendisine. Lee Min Ho ile uyuşmuyor sanırım diye düşünüyordum ta ki kamera arkası görüntülerini görene kadar. İnanın kamera arkasında diziden daha çok birbirlerine aşıkmış gibiydiler.

Yerleştirme Yapılan Reklamlar

Kore dizileri izlerken alışkın olduğumuz bir şeydir. Ürün yerleştirme gibi reklamların olması. Lafım reklam olmasına değil tabii ki. Sonuçta dizinin maaliyeti yüksek ve para kazanması lazım. Lafım reklamın suyunun çıkarılmasına. Diziye başlamadan önce haberlerinde izleyicilerin artık reklamlardan bıktığı yönünde yazılar okumuştum. Kendi kendime “Ne kadar bıktırabilir ki? Her zaman ki reklam yerleştirmeleridir.” diye düşündüm. Lakin öyle olmadı. İzlediğim 9 bölüm boyunca tavuk görmekten gına geldi desem yeridir.

the king ethernal monarch

Düşünün bize nasıl gına geldiyse Lee Min Ho‘ya da gına gelmiş olmalı ki tavuğa bakarken acıların çocuğu gibi bakıyor. Bu yukarıda eklediğim reklamlar izlediğim 9 bölümde gördüğüm reklamların dörtte biri diye düşünebilirsiniz. O derece yani. Korelilerin yazdığı yorumları da ekleyeyim buraya.

“Bahse girerim oyuncular da bu sahneleri yaparken çok aptal hissediyorlar…”
“Ürün yerleştirmenin gerekli olduğunu anlıyorum, ancak tüm bölümü kapladığında çok aşırı oluyor.”
“Bu bölüm beni gerçekten kızdırdı… Karakterlerinden kopmak ve ürünle ilgili senaryolar okumak zorunda kalan oyuncular için üzüldüm. Dizinin akışını mahvediyor. ”
“K-Drama’nın maliyeti çok fazla olduğu için normal ama ürün yerleşimleri belirli aralıkta olmalı. Bildiğiniz oyuncuları alaya alıyorlar. ”
“Bu reklamlar diziyi mahvetmiyor mu? Bu da ne böyle? ”

Dizi için kimisi, TV’de bölüm yayınlandıktan sonra Netflix Kore platformunda yayınlanıyor olmasından dolayı reytinglerinin düşük geldiği, dizi ile aynı anda yayınlanan ‘ The World of the Married ‘ dizisinin daha iyi olduğu, kimisi de senaristin yardımcı yazarlarının artık kendisi ile çalışmamasından kaynaklı olduğu gibi yorumlar yaptı. Bazı netizenlerin yorumları:

Bu senarist gerçekten 50 yaşında mı? Şu an hangi çağdayız? Zengin, zengin adamın fakir kıza aşık olduğu klasik zamanlarda mı kalmış. Bu tür filmleri seven kızlar şimdi 20 yaşında ama senarist büyümeyi reddediyor. Hala Prens ve Külkedisi motifini takip etmeyi seviyor.
Bu drama Song Joong Ki, Gong Yoo ve Lee Byung Hun’un ne kadar harika birer oyuncu olduğunu anlamama yardımcı oluyor. Görünüşe göre, diziye başarıyı senaryo değil oyuncular getiriyor.
Yazar Kim Eun Sook’un asistanlarının yaptığı diğer çalışmalara göz atın. Hepsi son derece yeni ve ilginç filmler yapıyor. Kim Eun Sook’un başarısının kısmen onlardan kaynaklandığını düşünüyorum.
Kim Eun Sook’un kelimelerle oynadığı oyundan sıkıldım. Yazdığı yeni diziler hep eski dizilerinin bir kaç yerinin değiştirilip servis edilmiş hali. Yardımcı yazarları takımdan ayrıldığından beri popülaritesi ortadan kalkmış gibi görünüyor. Özellikle yazar Kwon Eul Sol ‘un yokluğu büyük bir sorun çünkü aktörlerin espri kısımlarından sorumluydu. Açıkçası, Kim Eun Sook’un başarısı Kwon Eul Sol’a bağlıymış.

Uzun lafın kısası dizinin mutlak bir başarıyı elde edememesinin temel nedenleri bunlar diye düşünüyorum. Yazar Kim Eun Sook‘da bu diziden sonra gittiği çizgiyi değiştirmeye karar verir büyük bir ihtimal. Çünkü izleyici artık aynı senaryolara o kadar çok doymuş durumda ki kolay kolay dizi beğenmiyor. Elbette senaryo yazmak kolay bir iş değildir. Lakin elinde paralel evren gibi mükemmel bir fantastik ürün var. Artı Lee Min Ho gibi bir başrol var. Diziyi 16 bölüm yapacağım diye her şeyi hızlı bir şekilde anlatmak yerine 20 bölüm yapıp sindire sindire ve gerçekçi bir şekilde yazabilirsin değil mi?

Sizler dizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda bizimle paylaşın!

missy

Kendi halinde geçinip giden nev'i şahsına munhasır

Bir Cevap Yazın