Medikal Kore Drama Listesi |Kesinlikle İzlenmesi Gereken

Bize dolu dolu heyecan yaşatacak, kalplerimizi durmaya yakın haline getirecek drama türü varsa o da ” medikal kore drama ” larıdır. Ameliyat sahnelerinin gerçekçiliği olsun, işleyişi olsun, konusu olsun. Tabii ki klişeleri yok mu elbette var. Ama günümüzde klişesi olmayan kaç dizi kaldı değil mi?

Buyrun! En iyi medikal kore drama listesi
1) Hospital Playlist
Hospital Playlist medikal kore drama

Reply serisi ve Prison Playbook gibi dizilerin yönetmen & senarist ikilisi Shin Won Ho ve Lee Woo Jung ‘un dizisidir. Ki bahsettiğimiz bu dizilerde izlenmesi gereken dizilerdir.

Hospital Playlist, bir hastanedeki sağlık personelinin ve hastaların hayatlarını konu alıyor. Aynı tıp fakültesinde okuyan 5 doktor, şimdi aynı hastanede beraber çalışmaktadır.

2) Good Doctor
Good doctor medikal kore drama

Good Doctor , otistik ve savant sendromundan muzdarip genç bir cerrahın yaşadığı zorlukları konu almaktadır. ” Otistik birinden doktor olur mu? ” sorusunun cevabını bilmek istiyorsanız Good Doctor ‘u kesinlikle izlemelisiniz.

Bu arada şu sıralar Türkiye ‘de de meşhur olan bir dizi kendisi. Her zaman yaptığımız şeyi yapıp özgün senaryo yazmak yerine uyarlama dizi yapmakta üstümüze yok. Yanlış anlaşılmasın güzel işler çıkarılsa saygımız sonsuz. Mucize doktoru tam anlamıyla izledim de diyemem ama denk geldiğim zamanlarda çok da beğendiğimi söyleyemem. Buna dizilerimizin 3 saate yakın olması da sebep oluyor olabilir. Senaristler her bölümü 1 saat olan orjinal bir diziyi 3 saate yaymaya çalışıyor. Kolay iş değil. Doğal olarak biz de “Bu ne yav! Orjinali daha güzell!” gibi cümleler kurabiliyoruz. Ne diyelim Türk dizi senarist ve dizi ekiplerine Allah kolaylık versin.

3) Hospital Ship
Hospital ship medikal kore drama

Hospital Ship, isminden de anlaşılacağı gibi hastane gemisinde çalışan doktorların hayatlarını konu alan bir dizidir. Sağlık ekibine ihtiyaç olan adaları ziyaret ederek insanları muayene eden bir grup doktorun yaşadıkları duygusal değişimleri, arkadaşlığı çok güzel biçimde yansıtan bir dizidir.

4) Romantic Doctor, Teacher Kim – 1
dr romantic 1 medikal kore drama
5) Romantic Doctor, Teacher Kim – 2
DrRomantic2 medikal kore drama

Kore de reyting rekorları kırmış diziden bahsedelim. İlk sezonu öyle çok beğeniliyor ki dayanamıyor yapımcılar ikinci sezonu çıkartıyorlar.

Dizi Teacher Kim (diğer adıyla Kim Sabu) isimli çok ünlü bir hastanede doktorluk yapıp bazı nedenlerden dolayı taşra bir hastanede çalışmaya karar veren ünlü bir cerrahın etrafında dönüyor. Garip ama bir o kadar da dahi bu doktor ve Doldam Hastanesi çalışanları ile dizi gerçekten de övgüyü hak ediyor.

6) Yong-Pal
Yong pal

Yong-pal, kız kardeşinin böbrek diyaliz tedavisi için büyük miktarda borca giren bir doktorla ilgilidir. “ Yong-pal ” takma adını kullanarak para için zenginleri tedavi etmektedir. Yani çalıştığı hastane dışında ek iş olarak bu işi yapmaktadır. Dizi yayınlandığı zaman da çok sevilmiş ve 16 bölüm olacakken iki bölüm uzatılıp 18 bölüm yayınlanmıştır. 2015 yılında bir çok ödülü de silip süpürmüştür.

7) It’s Okay, That’s Love
its okay thats love

It’s Okay, That’s Love dizisi için “Bunun neresi medikal dizi yav?” diyenler olabilir. Ama ameliyat sahneleri falan yok diye medikal olmayacağı anlamına gelmiyor tabii ki. Dizi daha çok psikolojik hastalıklar üzerine. Jang Jae Yul (Jo In Sung) isimli bir yazar ve Ji Hae Soo adlı bir psikiyatristin tanışması ile başlıyor dizi. Jang Jae Yul ile tanıştıktan sonra Ji Hae Soo’nun hayatı büyük değişikliklere uğruyor. Sonunda ikisi ev arkadaşları olurlar ve işler daha da romantikleşir.

Dizi de başrol haricinde yan roller de mükemmel işler çıkarmıştır. Aynı evde yaşayan birbirinden farklı dört kişinin kurdukları arkadaşlık, işlenilen konu, romantizmi, oyuncuları olsun dört dörtlük bir dizi. Kesinlikle izlenmesi gerekenlerden.

8) Descendants of the Sun
descendants of the sun

Descendants of the Sun, kore de klasikleşmiş bir dizidir. Hatta şu sıralar hangi ülke tam hatırlamıyorum ama uyarlaması da çekiliyor. Yakında bizde uyarlarsak şaşırır mıyız? Tabii ki şaşırmayız.

Dizi yayınlandığı dönemde reyting rekorları kırmış yetmemiş ödülleri de kapmıştır. O da yetmemiş resimde gördüğünüz çift gerçek hayatta evlenmiştir. Gerçi boşandılar orası ayrı. Gelelim konusuna; Dizi, Urk (Uruk) isimli savaş bölgesine yerleştirilen doktorları anlatıyor. Cerrah Kang Mo Yeon ve özel bir kuvvet subayı Yoo Shi Jin arasında gelişen aşkla birlikte dizi görsel bir şölen olarak 16 bölüm boyunca kendini izlettiriyor.

9) Doctors
doctors medikal kore drama

Türkiye’de uyarlanmış bir diziye daha geldik. Kalp Atışı isimli 2018 yılında yayınlanan dizi varya işte o dizi Doctors dizisinden uyarlamadır. Kalp atışını da hiç izlemedim desem yeridir. O yüzden karşılaştırma yapmayacağım. Ama orjinali daha güzeldir eminim. Ki gerçekten de öyle. Park Shin Hye ‘yi bu diziden sonra benimsedim hatta. Güzel bir oyunculuk sergiledi kendisi.

Dizinin konusu: Yoo Hye Jung her zaman yoluna devam eden agresif bir kişiliği olan lise öğrencisidir. Ancak hayatı, kendisini bu agresifliğinden kurtarıp doktor olmasını sağlayan ve dizide kilit rol oynayan akıl hocası Hong Ji Hong ile tanıştıktan sonra değişir.

10 ) Doctor Stranger
doctor stranger medikal kore drama

Doctor Stranger, mecburi sebeplerden dolayı babasıyla beraber Kuzey Kore ‘de yaşayan Güney Koreli Park Hoon’un etrafında dönmektedir. Dahi bir doktor olmak için eğitilen Park Hoon, Kuzey Kore’den kaçtıktan sonra en iyi Güney Kore hastanesinde çalışmaya başlasa da Kuzey Kore ‘den mezun olduğu için iyi karşılanmıyor. Kayıp Kuzey Koreli ilk aşkı Song Jae Hee’yi bulmak için ise her şeyi yapıyor.

Bu dizi ise adrenalini hep yüksek olan bir diziydi. Yani nasıl denir. Ameliyat sahnesi izlerken bile kendinizi aksiyon dizisindeymiş gibi hissediyorsunuz.

Medikal kore drama fragmanlarını aşağıdan izleyebilirsiniz. Romantic Doctor, Teacher Kim – 2 ‘nin de fragmanı vardı ama youtube telif sebebiyle kesti ne yazık ki. Bu arada youtube kanalıma de abone olmayı unutmayın! İyi seyirler!

missy

Kendi halinde geçinip giden nev'i şahsına munhasır

2 thoughts on “Medikal Kore Drama Listesi |Kesinlikle İzlenmesi Gereken

Bir Cevap Yazın