56. Baeksang Arts Awards 2020 Kazananları ve Dahası

56. Baeksang Arts Awards 2020 kazananları sahiplerini buldu!

Güney Kore eğlence endüstrisinin ödül sezonu geldi ve geçti. Haberi olmayanlar için, Baeksang Arts Awards (Baeksang Sanat Ödülleri), her yıl Kore film, tiyatro ve TV’deki yapımların olağanüstü başarılarını onurlandırmak adına düzenli bir şekilde yapılır. Genellikle Nisan veya Mayıs aylarında sunulur, ancak COVID-19 durumundan dolayı, 1 Mayıs’ta planlanan etkinlik 5 Haziran’a ertelenmişti. Shin Dong Yup, Suzy ve Park Bo Gum tarafından sunulan tören, sağlık endişelerinden dolayı izleyici olmadan gerçekleştirildi.

Baeksang Arts Awards adayları ise oldukça ilgi çekiciydi. En İyi Film kategorisinde Bong Joon Ho’nun Parasite filmi vardı. Bilmeyenler için film uluslararası ödüller de aldı. Ödül için yarışan bir başka önemli film, daha önce Train to Busan ve Silenced filmlerinde beraber oynayan ikili Gong Yoo ve Jung Yu Mi ‘nin Kim Ji-Young: Born 1982 isimli filmi. Ancak en ilgi çekici olan kısım tabii ki TV kategorilerinde alınan ödüllerdi. Hallyu sağolsun gözümüz kore dramalarından başka şeyleri göremez oldu. Bu yüzden bu yazı genel olarak diziler alanında kazanılan ödüller hakkında olacak.

When camelia blooms

Prodüksiyonu ve ekibiyle reyting rekoru kıran KBS2 draması When Camellia Blooms, en iyi kadın oyuncu ödülünü alamasa da En iyi Aktör Ödülü ve Tv alanında Daesang (Büyük Ödül) ‘ın sahibi oldu. En İyi Televizyon Drama Ödülü ‘ne de aday gösterilen dizi romantik komedi ve gerilimi harmanlayıp farklı bir dizi olmasıyla çok sevilerek izlenmişti. Ama aldığı ödülleri tamamen hak etti mi bilemiyorum. En iyi senaryo ve büyük ödülü hakketti o kısımda hem fikirim. Lakin en iyi yardımcı aktör ve en iyi aktör ödüllerinin doğru kişilere gitmediğini düşünüyorum. En iyi yardımcı aktör olarak seçilen Oh Jung Se ‘nin oyunculuğuna lafım yok kesinlikle. Ama ödülün sahibi Kim Ji Suk olmalıydı. En iyi aktör ödülünü alan Kang Ha Neul da sevdiğim bir oyuncu ama en iyi aktör değil gözümde ne yazık ki. Ödülün sahibi Itaewon Class dizisinde oyunculuğuyla döktüren Park Seo Joon olmalıydı.

Dizi ve Oyuncuların Kazandığı Ödüller:
  • Büyük Ödül (Daesang)
  • En iyi aktör: Kang Ha Neul
  • En iyi senaryo : Im Sang Choon
  • En İyi Yardımcı Aktör: Oh Jung Se
crash landing on you

TVN’in en yüksek reytingli dizilerinden biri olan Crash Landing On You, En İyi Televizyon Drama Ödülü için aday gösterildi. Sırasıyla En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu adayı olan Hyun Bin ve Son Ye Jin çifti uyumlarıyla herkesin beğenisini kazanmıştı. İlk başlarda benimde beğenerek izleyip sonraları mantığıma uymayan senaryosundan dolayı sıkılarak izlediğim bir dizi. Hyun Bin ve Son Ye Jin hatırına çok sevildi diye düşünmeden edemiyorum ne yazık ki. Ki ben de sırf bu ikilinin hatırı için finale kadar sabredip izledim. Aldığı ödülleri de hak ettiğini düşünüyorum. Gerçekten de dizi oyuncularının kalitesinden dolayı sadece popülerlik ödülü alabilirdi. Ah bir de En İyi Yardımcı Aktris Ödülü ‘nü Kim Sun Young aldı. Kendisi bir çok renkli karakteri başarıyla canlandırabildiği için beğendiğim bir oyuncudur. Ödülün sahibi olması doğru bir seçim. Zira dizide de kendisini severek izledim.

Dizi ve Oyuncuların Kazandığı Ödüller:
  • Tiktok En Popüler Aktör: Hyun Bin
  • Tiktok En Popüler Aktris: Son Ye Jin
  • En İyi Yardımcı Aktris : Kim Sun Young
Itaewon Class

Sırasıyla en iyi yönetmen, en iyi aktör, en iyi yardımcı aktör, en iyi yardımcı aktris, en iyi yeni aktör, en iyi yeni aktris kategorilerine aday olan Itaewon Class dizisi sadece En İyi Yeni Aktris Ödülü ‘nün sahibi oldu. Aldığı yüksek reytingleri, senaryosu ve oyuncuları ile kendini ispatlamış bir dizi olarak bir tane ödül almasını saçma bulsam da ödülün Kim Da Mi ‘ye gitmesi doğru bir karardı. Kendisini ilk defa bu dizide izledim. Pırasa saçları ve tombik yüzüyle çok sevimli bir oyunculuk sergiledi. Park Seo Joon ‘la dizide uyumlarını tam anlamıyla benimseyemesekte dizi daha fazla ödülü hak ediyordu. Ne diyelim bir taneye de şükür!

Kim-Hee-Ae-Nam-Gong-min
Kim Hee Ae – (The Word of the Married) |-| Nam Goong Min – ( Hot Stove League )

En iyi dizi ödülünü alan Hot Stove League, En iyi yönetmen ve en iyi aktris ödüllerini kazanan The Word of the Married dizilerini henüz izlemek nasip olmadığından yorum yapamıyorum. Ama aldığı reytinglere bakılırsa izlenilmesi gereken dizilerden sanıyorum. Tabii ne yüksek reyting alan diziler gördük ama umduğumuzu bulamadık. Bu dizilerde de aynı şeyi yaşamamak temennisi ile!

56. Baeksang Arts Awards | TÜM KAZANANLARIN LİSTESİ

FİLM KATEGORİSİ

Daesang (Büyük Ödül): Bong Joon Ho (Parasite)
En İyi Fotoğraf: Parasite (Bong Joon-ho)
Yönetmen: Kim Bora (House of Hummingbird)
En İyi Aktör: Lee Byung Heon (The Man Standing Next)
En İyi Aktris: Jeon Do Yeon (Birthday)
Yardımcı Aktör: Lee Kwang Soo (Inseparable Bros)
Yardımcı Aktris: Kim Sae Byuk (House of Hummingbird)
Yeni Aktör: Park Myung Hoon (Parasite)
Yeni Aktris: Kang Mal Geum (Lucky Chan-sil)
Yeni Yönetmen: Kim Do Young (Kim Ji-young: Born 1982)
Senaryo: Exit (Lee Sang-geun)
Sanat Ödülü: The Man Standing Next (Kim Seo-heeMakeup & Hairstyling)

 TV KATEGORİSİ

Daesang (Büyük Ödül): When the Camellia Blooms
En İyi Drama: Stove League ( Jung Dong-yoon)
Variety Program: Mr. Trot
Eğitici Program: Giant Peng TV
Yönetmenlik: Mo Wan Il (A Couple’s World)
En İyi Aktör: Kang Haneul (When the Camellia Blooms)
En İyi Aktör Aktris: Kim Hee Ae (A Couple’s World)
En İyi Yardımcı Aktör: Oh Jung Se (When the Camellia Blooms)
En İyi Yardımcı Aktris: Kim Sun Young (Crash Landing on You)
Yeni Aktör: Ahn Hyo Seop (Romantic Doctor Teacher Kim 2)
Yeni Aktris: Kim Da Mi (Itaewon Class)
Variety, Erkek: Yoo Jae Suk (Hangout with Yoo)
Variety, Kadın: Park Na Rae (I Live Alone)
En İyi Senaryo: Im Sang Choo (When the Camellia Blooms)
Teknik Sanat Ödülü: Kang Yeon Ok (Great Escape 3)
Tiktok En Popüler Aktör: Hyun Bin (Crash Landing on You)
Tiktok En Popüler Aktris: Sohn Ye Jin (Crash Landing on You)
Bazaar İkon Ödülü: Seo Ji Hye

Kullanılan Resimler : Newsis

missy

Kendi halinde geçinip giden nev'i şahsına munhasır

Bir Cevap Yazın